EST ENG PYC

Kolkja ja Varnja

Tegu on piirkonnaga, mis on parim õppimaks tundma vanausuliste elulaadi.

Lisaks kogudusemajadele  asub Kolkjas Vene Vanausuliste muuseum ning Varnjas Elava Ajaloo Muusuem. Mõlemad on avatud ettetellimisel.

 

Vaata piirkonna asukohta kaardilt

Loe lähemalt...

 

VENE VANAUSULISTE MUUSEUM Kolkjas on loodud 1999.aatal Peipsiääre vallavanema Nina Baranina initsiatiivil. 
 
Muuseumi eksponaate korjati terve küla pealt kokku. Ekspositsioon annab ülevaate Peipsi järve ääres üle 350.aasta elavate vene vanausuliste elulaadist. Muuseumis saab näha raamatuid, kultusesemeid. Muuseumi eri paigad on sisustatud kohalikele vanausulistele omases stiilis. Au kohal nurgas on ikoon lampaadiga. Söögilaual traditsiooniline samovar. Eksponeeritud on mustristikkitud laudlinad ja linikud - kohalike meistrite käsitöö, tarbeesemed, tööriistad. Näha saab ka vanausuliste traditsioonilist rõivastust – pidulikke ja argipäevarõivaid, ristimis- ja matuserõivastust. Eraldi vitriinil on välja pandud vanad fotod.
 
Muuseum on avatud etteteatamisel. 
Info ja giidi tellimine: tel. 53 922 444
Muuseumi juhataja Anna Portnova
 
VARNJA ELAVA AJALOO MUUSEUM on avatud 2002.a Varnja Perekonna Seltsi juhatuse otsusega ja 2005.a on samas majas avatud ka VARNJA KALAMEESTE MUUSEUM.
 
Muuseumi ekspositsioon annab ülevaate vanausuliste elulaadist XIX sajandi lõppust - XX sajandi alguseni. Seintel ripuvad vanausuliste tikanditega rahvariided, perekonnapildid. 
On sisustatud tüüpiline vanausuliste elutuba voodite, laua, kummuti ja peegliga. Toas on tikanditega linikuid, tekke jms. Erilisel kohal asub Jumala nurk. Teine tuba on naise töötuba, kus asub kangastelg, mannekeen, vokid jms. Muusiumis on eksponeeritud ka mitmeid vanausuliste tööpraktikas kasutusel olnud tööristu.
 
Armastusega loodud muuseum annab kulastajale voimaluse tunda sajanditevanust hongu.
 
Ettetellimisel muuseum pakub soovijatele teed samovarist ja vene ahjus küpsetatud pirukaid. Siis saab külaline puhata ja mõneks ajaks ka siinsesse õhkkonnaga sulanduda.
 
Kahjuks, ruumi puuduse tõttu ei saa seda teenust pakkuda gruppidele üle 25 inimese.
 
Muuseum on avatud etteteatamisel. 
Info, giidi ja teetuste tellimine: tel. (+372) 56916033, e-mail:remang@hot.ee
Muuseumi juhataja Olga Solovjova 

 

 
e1d1af ;